Вже протягом багатьох років півонії є найпопулярнішими й найпоширенішими багаторічними рослинами в наших садах. Вони красиві, яскраві, елегантні, а їх додатковою перевагою, крім гарного зовнішнього вигляду і п’янкого запаху, є те, що їх зовсім не складно вирощувати. Саджанці трав’янистих високорослих півоній в yaskravaklumba.com.ua можуть цвісти на одному місці тривалий час.
Півонії вражають різноманітним забарвленням своїх бутонів (у природі існують жовті, червоні, білі, бордові, ніжно-рожеві) та оригінальністю форм. Цвітіння їх настільки чудове, що заради нього садівники готові доглядати за рослинами роками. Листя рослини мають також декоративне значення. Півонія відрізняється великою кількістю видів, одні з яких є багаторічними, а інші чагарниковими. Найпопулярнішими є півонія: ніжна, китайська, лікарська і кущова
Походження рослини
Свою родову назву півонії отримали від Карла Ліннея, який в 1753 році дав їм назву Paeonia. У природі їх можна зустріти в південній та східній частинах Європи і в Азії – переважно в Китаї. Вони також зустрічаються в західній частині Південної Америки.
- Особливе місце півонія займала в імператорських садах Китаю, де їй належало почесне місце. Китайці займалися виведенням нових сортів, а створені сорти були настільки красиві та витончені, що мали велику цінність.
- Квіти півонії досі асоціюються з елегантністю, красою та процвітанням. Це знайшло своє відображення у живопису, літературі та ремеслах.
- Цінувалися півонії і в Японії, де вони символізували щастя.
- В Європі вони з’явилися в 18 столітті завдяки подарунку китайського імператора імператриці Жозефіні.
Півонії були дуже популярні до початку Другої світової війни, і лише приблизно з 1980 року півонії знову увійшли в моду.
Півонії в ландшафті саду
Найчастіше ці декоративні квіти панують в садах приватних ділянок, в міських зелених насадженнях ми зустрічаємо їх зрідка, і це пов’язано з тим, що їх великі та важкі квіти після сильних дощів схиляються до землі й непривабливо виглядають у композиціях.
У приватних садах, однак, півонії найчастіше використовуються як солітери або як бордюрні рослини, які висаджують рядами вздовж тротуарів та доріжок, комбінують з флоксами, дельфініумами чи хостами.
При поєднанні різних сортів півоній варто дотримуватися принципу створення одноколірних або різнокольорових груп з відповідно підібраними відтінками, але не змішувати сорти з різним ступенем наповненості. Якщо ми садимо повноцінні півонії, не слід додавати до них напівмахрові або окремі.
Застосування півоній
Цю королівську квітку вирощують не тільки в садах, але й охоче використовують у флористиці. Вона чудово виглядає у вазі та має дуже приємний аромат. Півонія не менш ефектно виглядає у весільному букеті. Більш того – символізує гармонію та вірність, а також фінансовий успіх.
- У флористичній символіці півонія ототожнюється з різними емоціями, залежно від кольору квітки. Червона – це пристрасть і нове кохання, рожева – розуміння між партнерами, біла – ніжність.
- Крім вираження емоцій, півонія має ще й корисні властивості. Лікарська півонія відома як цілющий засіб ще з часів Стародавнього Китаю. Корінь півонії покращує травлення, підтримує серце та дихальну систему, використовується для загоєння ран.
В останні роки китайці виявили, що сполуки, що містяться в півонії, допомагають у лікуванні аутоімунних захворювань. Корінь півонії використовується в народній медицині як заспокійливий засіб при безсонні та гіперактивності.
Вирощування півоній
Посадка півоній не вимагає великої підготовки. Для нових саджанців обирають місце, де вони ще не росли. Висаджують півонії в серпні. Оскільки ці багаторічники ростуть досить інтенсивно, не забувайте залишати між окремими екземплярами хоча б кілька десятків сантиметрів.
- На одному місці півонії можуть рости багато сезонів. Однак якщо ви помітили, що через деякий час вони ростуть гірше, ніж зазвичай, можете сміливо пересаджувати їх на інше місце. Вони швидко і без проблем приймуться.
- Півонії віддають перевагу сонячним місцям, але в крайньому разі вони можуть рости й в півтіні. Однак постарайтеся вибрати таке місце, де рослина матиме доступ до сонця хоча б кілька годин вдень.
- Півонії також люблять простір – посаджені біля паркану або стіни будівлі, вони можуть не так пишно цвісти. Однак, попри те, півонії добре себе почувають на відкритому місці, вони не люблять сильних вітрів.
- Півонії будуть успішно рости на будь-якому ґрунті. Однак, якщо ви хочете бути впевненими, що вони виростуть сильними та пишними, забезпечте їм родючий гумусний ґрунт.
- Не можна висаджувати півонії на сирих та ущільнених ґрунтах – при надмірній, залишкової вологи, коріння може згнити.
Півонії є морозостійкими, тому захищати їх від зими нема потреби. Сніговий покрив відмінно убереже нижні пагони півоній від низьких температур. Якщо трапиться так, що верхня частина рослини підмерзне, нічого не станеться. Згодом, на початку весни досить провести санітарну обрізку, щоб рослина знову зацвіла.