Профілактика ГРВІ у дітей

Share
Профілактика ГРВІ у дітей

Щойно тепле літо змінюється осінньою прохолодою, кількість ГРВІ різко зростає. Респіраторними інфекціями заражаються діти будь-якого віку, від немовлят до підлітків, та й дорослі не відстають від них. Іноді хвороби слідують буквально одна за одною, зливаючись у нескінченне коло. Не дивно, що з початком сезону в батьків виникає запитання: що можна дати дитині для профілактики ГРВІ та як захистити дитину від нескінченних застуд. Не займайтесь самолікуванням, звертайтесь в клініку «JMC» до кваліфікованих педіатрів, вони дадуть доцільні рекомендації. Також в клініці можна зробити щеплення після консультації з лікарем. Докладніше на сайті: https://jmc.org.ua/.  

Загальні рекомендації щодо профілактики грипу та ГРВІ у дітей

Будь-які пам’ятки з профілактики грипу та ГРВІ для батьків дітей будь-якого віку мають починатися не з препаратів, а із загального режиму. Саме побут, харчування, гігієна та інші загальні заходи дають змогу імунітету дитини працювати максимально активно.

Побутові умови

Більшу частину часу дитина проводить саме вдома, ось чому від обстановки і мікроклімату в приміщеннях багато в чому залежить стан її імунітету. Щоб запобігти розмноженню і поширенню хвороботворних мікроорганізмів, лікарі рекомендують:

 • уникати надмірної спеки в приміщеннях: оптимальною є температура 18-22 градуси;
 • підтримувати вологість на рівні 40-60%;
 • зменшити кількість речей, які накопичують велику кількість пилу (текстиль, килими, м’які іграшки);
 • регулярно провітрювати приміщення для доступу свіжого повітря.

Якщо вдома хтось захворів, щоденне вологе прибирання, а також обробка антисептиком дверних ручок, місць загального користування тощо знизять ризик подальшого поширення інфекції. Зрозуміло, хворий повинен носити маску, мати свій власний посуд і за можливості перебувати в окремому приміщенні.

Повноцінне харчування

Питання харчування актуальні не тільки для алергіків або дітей з порушенням обміну речовин. Правильно підібраний раціон допоможе зміцнити захисні сили організму. Важливо, щоб у щоденному меню були присутні всі необхідні для організму макроелементи (білки, жири, вуглеводи) і мікроелементи (мінерали, вітаміни тощо). Солодкі страви, консерви, копченості, а також продукти з великою кількістю домішок краще мінімізувати, надаючи перевагу сезонним овочам і фруктам, якісному м’ясу та рибі, складним вуглеводам тощо. При цьому меню має бути різноманітним і, безумовно, приємним для дитини.

Важливе значення має водний режим. Здоровій дитині, старшій 2 років, потрібно випивати не менш як 1 літр рідини на день, причому значну частину цього об’єму має становити чиста вода. Під час грипу або ГРВІ ця кількість має бути збільшена, щоб не допустити зневоднення.

Гігієнічні заходи

Гігієна — це перше, що спадає на думку, коли ми замислюємося про профілактику ГРВІ. Основні правила знайомі більшості з нас із дитинства. Необхідно:

 • мити руки після приходу з вулиці, після відвідування туалету і перед їжею; альтернативою може стати використання антисептика;
 • промивати ніс фізіологічним розчином після відвідування громадських місць;
 • у період епідемії носити одноразову маску в місцях із великою кількістю людей;
 • не чіпати обличчя, рот, ніс, очі брудними руками.

Дотримання цих правил допоможе знизити мікробне навантаження на організм і зменшити ймовірність зараження респіраторними інфекціями в період епідемії.

Режим дня

Чим молодша дитина, тим важливіше для неї дотримання режиму дня. Рівномірний ритм повсякденного життя знижує рівень стресу і підвищує опірність організму до інфекцій. Важливими аспектами режиму дня для людини будь-якого віку є:

 • повноцінний нічний сон, що відповідає віковій нормі (для підлітка і дорослого — не менше 8 годин);
 • регулярні прогулянки на свіжому повітрі; в ідеалі потрібно гуляти в будь-яку погоду, за винятком позамежного морозу або спеки; водночас потрібно одягатися за погодою, не забувати про головний убір у сонячну погоду, а в період епідемій уникати місць з великою кількістю людей;
 • фізичне навантаження; в ідеалі воно має бути щоденним, посильним і не надмірним; можна поєднувати заняття спортом із прогулянками на повітрі.

Якщо йдеться про школяра, важливо забезпечити чергування розумових і фізичних навантажень із відпочинком та грою. Не потрібно допускати перевтоми, яка значно знижує захисні сили організму.

Профілактика ГРВІ у дітей до року

Чим молодша дитина, тим гірше працює її імунітет. Немовля першого року життя особливо вразливе до будь-яких інфекцій, ось чому батькам потрібно приділити максимум уваги профілактиці ГРВІ. Щоб максимально знизити ризик зараження малюка, необхідно:

 • обмежити контакти зі сторонніми людьми, особливо в період сезонного підвищення захворюваності;
 • ретельно мити руки перш, ніж брати малюка на руки;
 • щодня купати дитину в теплій воді;
 • використовувати окремий посуд для їжі та пиття малюка;
 • правильно дезінфікувати соски та пляшечки.

Також актуальні й загальні правила, що стосуються мікроклімату в приміщенні, прогулянок тощо. Гарним захистом для малюка є грудне вигодовування, оскільки з материнським молоком дитина отримує необхідні для роботи імунітету речовини.

Профілактика ГРВІ в дитячому садку та школі

Щойно дитина починає активно контактувати з великою кількістю однолітків, ризик ГРВІ значно зростає. Як правило, у перший рік відвідування ДНЗ малюк багато хворіє, оскільки його організм стикається з великою кількістю збудників. Повністю позбутися застуд у цей період неможливо. Загальні заходи профілактики допоможуть знизити ймовірність зараження. Крім того, дуже важливо залишити дитину вдома за перших ознак ГРВІ. Це допоможе не тільки уникнути поширення інфекції в колективі, а й допоможе дитячому організму швидше впоратися із захворюванням.

Медикаментозна профілактика грипу та ГРВІ у дітей

Загальних заходів цілком достатньо для захисту від вірусних і бактеріальних інфекцій у відносно спокійний час. У розпал епідемії більшість батьків замислюються, що можна дати дітям для профілактики ГРВІ. Для цієї мети можна використовувати різні групи лікарських препаратів:

 • сольові розчини для промивання порожнини носа; препарат звільняє ніс від надлишку слизу, а також пилу і хвороботворних мікроорганізмів, знижуючи ймовірність зараження; це один із найбезпечніших способів уникнути інфекції;
 • противірусні препарати: можуть використовуватися і для лікування, і для профілактики ГРВІ у дитини; засіб має бути підібраний відповідно до віку та з урахуванням протипоказань; ліпше, якщо це зробить педіатр;
 • мазі та гелі для порожнини носа; знижують імовірність проникнення хвороботворних мікробів у слизову носових ходів; можуть використовуватися в поєднанні з розчинами для промивання;
 • вітамінні препарати: забезпечують достатнє надходження в організм вітамінів і мікроелементів, що особливо актуально в зимовий і весняний період, коли вибір свіжих овочів і фруктів обмежений.

Якщо в дитини вже з’явилися симптоми ГРВІ, необхідно викликати лікаря для призначення лікування. Спроби самостійної терапії, зокрема з використанням народних засобів, можуть погіршити перебіг захворювання.

Вакцинація від грипу

Вакцинація — це ефективний спосіб захистити від грипу і дітей (старше 2 років), і дорослих. Саме це захворювання протікає найважче, супроводжується сильною інтоксикацією і може викликати небезпечні для життя ускладнення. Вакцини змінюються щороку відповідно до найбільш поширених у цьому сезоні штамів. В ідеалі щеплення потрібно зробити за 1-2 місяці до початку щорічного спалаху, оскільки імунній системі потрібен час для вироблення антитіл. Перед вакцинацією необхідно звернутися до педіатра, щоб він оглянув дитину і переконався у відсутності протипоказань.

Профілактика грипу та ГРВІ, особливо в період епідемії — це непросте завдання. Однак якщо привчити себе і дітей до режиму дня, правильного мікроклімату в приміщеннях, хорошого і корисного харчування, якщо вчасно зробити щеплення і не забувати про гігієну, ймовірність хвороби буде набагато нижчою.

Вам также понравится...

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

CAPTCHA